Reklama

Glutamina to trzeci z kolei, najliczniej występujący aminokwas znajdujący się we krwi i mózgu, neuroprzekaźnik inhibitorowym, który działa jako prekur­sor aminokwasu Gamma Amino Butyric Acid w skrócie GABA – natomiast w języku polskim kwas gamma-ami­nomasłowy.

Wywiera istotny wpływ na stres oraz choroby przez niego wywołane, ból i depresję. Jako jeden z najbardziej powszechnych aminokwasów, glutamina może mieć znaczący wpływ na reakcje immunologiczne. Działanie L-glutaminy jest znaczące mino iż nie jest to suplement, który przynosi nagłe korzyści, uważa się ją za środek dzięki któremu szybciej i skuteczniej rozpoczynają się procesy regeneracyjne po ciężkim treningu.

Po spożyciu pokonuje barierę krew-mózg, gdzie jest przekształcana do kwasu glutaminowego będącego głównym źródłem paliwa dla mózgu. Glutamina jest to jeden z endogennych aminokwasów co oznacza, że w dużych ilościach organizm jest sam w stanie ją wyprodukować:

  • 70% zapotrzebowania na glutaminę organizm zapewnia sobie sam.
  • 30% należy dostarczyć wraz z pożywieniem oraz suplementami diety.

Ewidentnie widać, ze jest to idealny preparat wzbogacający dietę sportowca. Szczególnie ważny jest on w sportach, gdzie może występować restrykcyjna dieta, poza tym inne pozytywne efekty przyjmowania Glutaminy przedstawiamy poniżej :

POPRAWA STANU JELIT – Glutamina jest ważnym składnikiem tkanki łącznej układu jelitowego. Wy­kazano, że suplementacja zapobiega a nawet odwraca nadmierną przeni­kalność jelit (zespół nieszczelnych jelit).

NAPRAWA I BUDOWA MIĘŚNI – Glutamina jest najliczniejszym aminokwasem w mięśniach szkieletowych ludzi. Przeciążenie mięśni na przykład podczas intensywnych ćwiczeń skutkuje wzrostem zapotrzebowania na tę substancję odżywczą.

GŁÓD ALKOHOLOWY – W badaniach klinicznych stwierdzono, że wskutek wpływu suplementa­cji glutaminą na chemię mózgu znacznie zmniejsza się głód alkoholowy.

ŚRODEK PRZECIWWRZODOWY – Glutamina jako główny składnik wyściółki układu trawiennego przyspiesza tempo gojenia się wrzodów trawiennych.

POPRAWIA FUNKCJE PSYCHO ZDROWOTNE – polepsza pracę mózgu oraz zwiększa naturalną odporność organizmu),

REGULUJE POZIOM CUKRU WE KRWI

ZMNIEJSZA UCZUCIE ŁAKNIENIA

ZAPEWNIA SZYBSZĄ SYNTEZĘ BIAŁEK – w organizmie dzięki dodaniu azotu będącego sprzymierzeńcem rozbudowy struktur mięśniowych, przyspieszający procesy regeneracyjne,

Badania potwierdzają pozytywny wpływ glutaminy na organizm osoby intensywnie trenującej, co ciekawe nie tylko osobom trenującym na siłowni jak uważano wcześniej. Dzięki stosowaniu tego suplementu diety zapewnia się swojemu organizmowi szereg pozytywnych reakcji, co powoduje lepsze efekty w czasie samego treningu jak i okresu tuż po nim. W dodatku naukowcy stwierdzili, iż przyjmowanie glutaminy ma wpływ na stężenie hormonów w organizmie.

Tak więc dla przykładu osoba zażywająca preparat ma czterokrotnie większe stężenie hormonu wzrostu, tajemnicą nie jest iż hormon jest nieoceniony w przypadku sportów siłowych – nie tylko polepsza procesy rozbudowy masy mięśniowej, ale również usprawnia regenerację. Ponadto udowodniono, iż glutamina w swym działaniu przeciwdziała powstawaniu komórek nowotworowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here